Competitors advance to SkillsUSA state contest

Students from Harlingen High School, Harlingen High School South, and Early College High School earned top prizes at the SkillsUSA District Conference held Feb. 23-24.

Twenty-four students earned one of the top four spots at the district competition in their respective category to advance to the Skills USA State Competition which will be held in Corpus Christi, Texas from April 5-8.

Listed below are results from the district competition. Students advancing to the state competition are as follows:

Advertising Graphic Design Skills Test

1st Place – Victoria Castruita, South

Broadcast News Team

2nd place – (ECHS) Emily Capetillo, Julissa Carbajal, Ashley Gomez, and Victor Alcantar

Cosmetology Quiz Bowl Team

2nd place – (HHS) Viviana Corona, Nicole Guerra, Carla Landaverde, Autumn Mahatha, Chloe Rocha, and Vanessa Avalos

Information Technology Services

1st place – Pablo Ayala, South

2nd place – Dylon Cardenas, South

Job Skill Demonstration – Information Technology

2nd Place – Michael Gonzalez, South

Masonry

1st place – Sadat Gutierrez, HHS

2nd place – Noah Salazar, HHS

3rd place – Anyssa Huerta, HHS

4th place – Savanna Mendoza, HHS

5th place – Leily Contreras, HHS

Technical Computer Applications

1st Place – Jonathan Lopez, South

2nd Place – Koebe Salinas, South

3rd Place – John Jordan, South

TV Production Team

1st place – Noah Leal (HHS) and Jalyn Rivera (ECHS)

Advertising Campaign Job Exhibit Teams

Angel Diaz-Molina and Julius C. Lopez

Abril Alondra Ramirez and Mariana Gonzalez

Marcus Green, Ryan Hughes and Christopher Rayner

Amy Finley

Digital Illustration

Jared Waggoner

Kayla Skye Gonzales

Brianne Martinez

Cynthia Garcia

Digital Image Manipulation

Karina Ramirez

Isabella Rubio

Jesse Torres

Sarah Villareal

Hailey Marie Welch

Uriel Jared Lopez

John Dove – Honorable Mention

The following students are recognized for placing in the exhibit category:

Cabinetmaking Team

Superior Rating – (South)

Pedro Serrato, Aaron Perales, and Alex Pinon

Cosmetology

1st place – Valerie Cortez, HHS

1st place – Nayeli Garcia, HHS

1st place – Kassandra Cruz, HHS

1st place – Karim Maciel, HHS

1st place – Priscilla Deras, South

1st place – Amy Frias, South

1st place – Monica Elizarraraz, South

Graphic Design

1st place – Monica De Leon, HHS

1st place – Alexandra Arreola,HHS

1st place – Sierra Grace Gutierrez, HHS

1st place – Roberto Carlos Muniz, HHSw

1st place – Nathan Allison, HHS

1st place – Andreya Arriaga, HHS

1st place – Erika De La Fuente, HHS

1st place – Ricardo De la O, HHS

1st place – Marie Dorame, HHS

1st place – Miguel Elizarraraz, HHS

1st place – Patrick Galvan, HHS

1st place – Emily Garcia, HHS

1st place – Gary Garcia, HHS

1st place – Jose Gonzalez, HHS

1st place – Sarah Henley, HHS

1st place – Joshua Lovera, South

1st place – Oscar Martinez, HHS

1st place – Derek Mendiola, HHS

1st place – Juan Palacios, HHS

1st place – Juan Ramos, HHS

1st place – Ruby Reyes, HHS

1st place – Mario Rodriguez, South

1st place – Alec Sanchez, South

1st place – Ethan Sosa, HHS

1st place – Kristopher Van Etten, HHS

Best of Show – Alejandro Cruz, HHS

Innovative Design Team

Superior Rating – (South) Jonathan Lopez, Omar Resendez, Matthew Jordan, John Jordan, and Michael Gonzalez

Information Technology Services Team

Superior Rating – (South) Dylon Cardenas, Brianna Chavez, and Alyssa Muniz

Best of Show – (South) Pablo Ayala, Koebe Salinas, Jacob Summers, and Carlos Ruiz

Television Video Production Team

Superior Rating – (South) Gabrielle Muniz, Victoria Castruita, Kobe Salinas, Sahara Donna, Victor Hernandez, Adrian Gonzalez, and Rick Flores